Wystawa Prac Młodych Artystów z Zespołem Downa

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest także Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa.

Data 21 marca nie jest przypadkowa – nawiązuje bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary.

W ramach obchodów tego dnia, Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce, zorganizowała wystawę prac plastycznych naszych uczniów z kl. 7e: Karoliny, Kingi i Michała. Wystawę można oglądać do 18 kwietnia tego roku.

Wyjątkowe prace powstały w ramach udziału uczniów w IV edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kreatywne Prace Plastyczne, którego autorką jest p. Beata Grzeszczuk-Nędza.

Twórczość plastyczna rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność, wzbogaca procesy poznawcze, daje możliwość wyrażania siebie, uczy cierpliwości. Tworzenie pozwala młodzieży pokazać swój świat wewnętrzny, emocje, których czasami nie potrafią nazwać, pozwala otworzyć się na innych i wyrazić najbardziej osobiste przeżycia. Sztuka pełni też funkcję terapeutyczną. Obcując z dziełami tych młodych artystów, mamy szansę poznać świat osób niepełnosprawnych widziany ich oczami.

Młodzi artyści wykonali swoje prace stosując różne techniki i materiały. Malowali suchymi pastelami, plasteliną, pisakami, kredkami świecowymi i akwarelą, farbami plakatowymi na gazie, rysowali ołówkiem przez kalkę kopiującą. Tematem prac jest głównie świat przyrody, najbliższe otoczenie, ale nie brak również abstrakcji. Na obrazach można zobaczyć barwne zwierzęta, rośliny, architekturę, kosmos a nawet autoportrety. Z twórczości plastycznej młodzieży emanuje radość, spontaniczność i szczerość.

Zachęcam do obejrzenia tych prac i życzę aby życie osób z zespołem Downa było dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nie brakowało w nim powodów do radości.

Serdeczne podziękowania kieruję do p. Małgorzaty Stepnowskiej z Biblioteki Pedagogicznej za propozycję wystawy i jej zorganizowanie.

Agnieszka Dziełak