Laboratoria Przyszłości – Geometria w matematyce z drukiem 3D

#LaboratoriaPrzyszłości

W ramach programu Laboratoria Przyszłości w naszej szkole odbywają się lekcje z wykorzystaniem sprzętu zakupionego ze środków programu.

W dniach 19 stycznia i 26 stycznia 2023 r. odbyły się zajęcia rozwijające z matematyki z uczniami z klasy 5d z wykorzystaniem Drukarki 3D z Laboratoriów Przyszłości. Zajęcia przeprowadziła p. Marta Wilk – koordynator programu.

Na pierwszych zajęciach uczniowie poznali program TinkerCAD. Poznali tajniki tworzenia projektów 3D i każdy mógł zrobić własny projekt. Uczniom bardzo się to spodobało i każdy chciał zobaczyć jak wyglądałby ich model na żywo.

Na kolejnych zajęciach uczniowie poznali program Z-SUITE, w którym przygotowujemy projekt z programu TinkerCAD, do drukowania w drukarce 3D. Możemy ustawić gęstość i kształt wypełnienia obiektu, rozmiar, wysokość i sprawdzić jaki czas potrzebny jest do wydrukowania wybranego modelu.

Zapoznały się z budową drukarki 3D oraz z ustawieniami jakie są wymagane do poprawnego druku. Poznały również materiał z jakiego drukuje się modele 3D – FILAMENT. Istnieją różnego rodzaju filamenty, które się stosuje zależnie od przeznaczenia gotowego wydruku. W szkole wykorzystywane są filamenty PLA, które są w pełni biodegradalne i przyjazne środowisku naturalnemu.

Na jednych zajęciach niestety wydrukowany został tylko jeden projekt, ale kolejne czekają już w kolejce na realizację.