Laboratoria Przyszłości – Gipsoryty

#LaboratoriaPrzyszłości

W ramach programu Laboratoria Przyszłości w naszej szkole odbywają się lekcje z wykorzystaniem sprzętu zakupionego ze środków programu.

Dnia 27 października odbyły się niezwykłe zajęcia koła plastycznego z uczniami z klasy 6d z wykorzystaniem różnego rodzaju dłut rzeźbiarskich oraz tabliczek gipsowych. Zajęcia przeprowadziła p. Bogumiła Beczak. Gipsowe tabliczki pozyskała od sponsora i przygotowała p. Marta Wilk – koordynator programu.

Uczniowie dowiedzieli się czym jest Gipsoryt i wam też to wyjaśnimy:

GIPSORYT to technika bardzo stara, wywodzi się z czasów starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji.
Gips to uwolniony siarczan wapnia, uzyskiwany ze skał gipsowych. Wypalany, zmielony i  zmieszany z wodą tworzy białą plastyczną masę. Świetnie nadające się do płaskorzeźb, gdyż jest to tworzywo miękkie dla rylców i dłut. Pomalowane i pokryte przecierką to idealny sposób na wykonanie nietuzinkowych wytworów artystycznych.

Jak zaczyna się prace nad gipsorytem?

Pierwszy etap to tworzenie projektu ołówkiem na kartce o wymiarach naszej płytki gipsowej. Kolejny to odbicie naszego projektu na płytce gipsowej, przykładając projekt do płytki i poprawiając linie rysunku, dociskając, aby na płytce powstał zarys pracy. Następnie wybieramy odpowiednie dłuto i zaczynamy rzeźbić, najpierw kontury, a następnie wypełnienia i ozdobniki. Ale rzeczą najważniejszą jest, jak powiedziała p. Bogusia: Pamiętajcie, żeby ryć dłutem skierowanym od siebie, nigdy w swoją stronę. To podstawa bezpieczeństwa.

Zajęcia były bardzo ciekawe i twórcze. A w głowach narodziły się kolejne pomysły na wykorzystanie narzędzi technicznych.

Zapraszamy do galerii zdjęć, aby podziwiać etapy pracy z gipsorytami.

Zdjęcia: