Spektakl „Skąd nasz ród”

28 września uczniowie klas piątych obejrzeli spektakl pt. „Skąd nasz ród”. Z zainteresowaniem śledzili rozmowy pomiędzy Mieszkiem – pierwszym władcą Polski – i wikingami, którzy kiedyś zawędrowali na nasze ziemie i planowali ich podbój. Wikińscy zwiadowcy, chcąc zdobyć informacje na temat Polan, wypytują Mieszka o ich historię i zwyczaje. Na początku nie wiedzą, z kim maja do czynienia, ponieważ jest on przebrany za wędrowca, w takim bowiem stroju wędruje po grodach książęcych. Chce, będąc nierozpoznanym, dowiedzieć się od swojego ludu, co go trapi. Pytania wikingów stają się pretekstem do opowiedzenia legendarnych dziejów Polski. Zasłuchani przybysze rezygnują z ataku na dzielne, znamienite plemię Polan. Chcą walczyć pod wodzą Mieszka. Władca snuje refleksje na temat swojego państwa i postanawia je wzmocnić poprzez unię z cywilizacją chrześcijańską.

Spektakl przypomniał piątoklasistom legendy na temat początków państwa polskiego. Pokazał też, z jak wielką odpowiedzialnością i dylematami wiąże się władza. Na przykładzie miłości wikińskiej księżniczki oraz wojownika przedstawił średniowieczne zwyczaje, udowodnił, że o wielkie wartości trzeba walczyć.

Warto było obejrzeć to przedstawienie! Na pewno na długo zapadnie ono w pamięci naszych uczniów.

Renata Deptuła