Wczesna profilaktyka. Program Cukierki.

Dnia 30 września 2022 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie: „Wczesna profilaktyka. Program Cukierki”.

Artykuł zaczerpnięty z portalu www.eostroleka.pl:

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała dla nauczycieli ostrołęckich szkół profilaktyczne “Cukierki”. Co kryje się pod tą nazwą?

“Cukierki” to program profilaktyczny ukierunkowany na zapobieganie uzależnieniom, przemocy i rozwijanie umiejętności życiowych uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz starszych grup przedszkolnych. Zadaniem programu jest zapobieganie sytuacjom dysfunkcyjnym w życiu dziecka zanim one się pojawią. Wyróżnikiem tego projektu a zarazem jego cennym wzbogaceniem programu jest bezpośrednia praca z rodzicami.

Program “Cukierki” przybliża uczniom podstawowe informacje na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtuje umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, uczy postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi oraz współpracy, jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym.

“Cukierki” na taką skalę w Ostrołęce realizowane będą po raz pierwszy. Do udziału w szkoleniu sfinansowanym w całości przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych udział wzięło kilkunastu pedagogów z ostrołęckich przedszkoli i szkół podstawowych.

Dzisiejsze szkolenie poprowadził Grzegorz Paź. Wcześniej uczestników spotkania przywitała reprezentacja MKRPA na czele z wiceprzewodniczącą Mają Wiśniewską, która podziękowała nauczycielom za ich zaangażowanie w działania profilaktyczne i zachęciła do szerszej współpracy z komisją.

Zakres szkolenia obejmował m.in. zagadnienia wczesnej profilaktyki, elementy metodyki pracy profilaktyczno – wychowawczej z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym oraz wiedzę na temat środków psychoaktywnych i zagrożeń z nimi związanych.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali zaświadczenia o ukończeniu uprawniające do przeprowadzania zajęć w ramach Programu „Cukierki”. Pozwoli to na realizację projektu w swoich placówkach.

Autor: Dariusz Płoski