Wycieczka do Olsztyna

„W pewnej wiosce była chata, taka, jakie wszędzie, niezbyt duża, niebogata…jakoś to się przędzie. A w tej chacie izba była, dawno nie bielona, a w tej izbie parka miła: Rybak […], jego żona… A w tej Babie były chęci, żeby być bogatą. Cóż się stanie? Cóż się święci? Spójrzmy wszyscy na to…”

 SONY DSC

Dnia 13 listopada 2014 r. odbyła się wycieczka do Olsztyna, w której uczestniczyli uczniowie z klas: IV c, IV d i V a wraz z opiekunami: p Katarzyną Kozłowską, Sylwią Mierzejewską oraz Grażyną Czapulą.

Głównym celem wyjazdu był spektakl w Teatrze Lelek w Olsztynie pt. „O Rybaku i Złotej Rybce”. Pełna humoru adaptacja sceniczna znanej wszystkim dzieciom legendy „O Rybaku i Złotej Rybce” oparta na motywach baśni Aleksandra Puszkina, napisana została na nowo lekkim, współczesnym językiem przez młodą dramatopisarkę Martę Guśniowską, której twórczość cieszy się ostatnio ogromnym powodzeniem. Scenografię do spektaklu zaprojektował Ireneusz Salwa. Muzykę skomponowali Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski. Spektakl urzekł pięknem teatru cieni i animacją dużych form teatralnych.

 SONY DSC

Przedstawienie było piękne, a dzieci zachwycone. Najbardziej podobała im się gra świateł, nagle zmieniające się sceny i dekoracje. Jednak największe emocje wywołała przede wszystkim muzyka i ciekawe postacie.

Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w widzach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

 

Po spektaklu odbyła się lekcja teatralna połączona ze zwiedzaniem teatru. W czasie tej lekcji uczniowie zostali zapoznani z różnymi rodzajami kukiełek i ich formami ruchu. Dzieci oglądały również pracownię, w której powstają kukiełki i inne elementy scenografii.

SONY DSC

Kolejnym, niezwykle ciekawym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowanego w XIV wieku w stylu gotyckim. Ów zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.

Na zamku znajduje się stała wystawa kopernikowska (zlokalizowana w dwóch pomieszczeniach: na krużganku i sali będącej niegdyś prywatnym mieszkaniem administratora), której zwiedzanie również zaliczało się do jednego z priorytetowych punktów wycieczki. Co ciekawe, na ścianie krużganka umieszczona jest astronomiczna tablica doświadczalna z 1517, wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika.

 

W dalszej kolejności uczniowie poznawali ciekawostki dotyczące historii średniowiecznej podczas bardzo  absorbujących, prowadzonych w ciekawy sposób warsztatów historycznych.

 SONY DSC

Po warsztatach wszyscy pełni wrażeń uczestnicy wycieczki udali się do ośrodka wypoczynkowego w okolicach Olsztyna na pyszny obiad, po którym wszystkim umiliły czas gry i zabawy integracyjne. Dzień zakończył się ogniskiem. Po powrocie do domu wszyscy stwierdzili jednogłośnie:  „Już nie możemy się doczekać kolejnej wspólnej wycieczki!”

 

Autor: mgr Sylwia Mierzejewska

 

[nggallery id=106]