Konkurs Bystrzaka – Etap III – Matematyka

MATEMATYKA

GRUPA WIEKOWA KL. IV – V

Zadanie 1.

Ogon ryby waży 2kg, głowa waży tyle, ile ogon i pół tułowia, a tułów tyle, ile głowa i ogon.

Ile waży ryba?

Zadanie 2.

Among the  nine coins, there is  one that is false – lighter one than the others. Using the two weights on the scale, find this coin.

Zadanie3.

Figurę, którą widzisz poniżej, podziel na 4 części jednakowego kształtu tak, aby w każdej z nich znalazło się jedno niebieskie pole.

Zadanie 4.

Uzasadnij, że w klasie liczącej 40 uczniów znajduje się co najmniej czterech takich, którzy urodzili się w tym samym miesiącu.

GRUPA WIEKOWA KL. V I– VII

Zadanie 1.

Przez las szła gromadka krasnoludków. W pewnym momencie jeden mówi do drugiego: ale nas dzisiaj dużo, chyba ze stu pięćdziesięciu. Na to ten odpowiada: gdyby nas było jeszcze raz tyle, jeszcze pół, jeszcze ćwierć, jeszcze siedmiu, to byłoby nas stu pięćdziesięciu. Ile krasnoludków było w lesie?

Zadanie 2.

Three hens laying eggs regularly, laid  three eggs in three days. How many eggs will 12  such hens lay within 12 days?

Zadanie 3.

Jaką liczbę należy wpisać w miejsce znaku zapytania?

Zadanie 4.

Uzasadnij, że jeśli suma dwóch liczb całkowitych  jest liczbą nieparzystą, to ich iloczyn jest liczbą parzystą.

Bibliografia:

H. Pawłowski, W. Tomalczyk  ODLOTOWA  MATEMATYKA