„Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece” – świetlica kl. I i II

27 listopada świetlica szkolna gościła u siebie p. Annę Zdunek, pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce.

Spotkanie z p. Anną odbyło się w ramach projektu „Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece”, który realizujemy w świetlicy szkolnej dla kl. I-II i kl.II-III.

Cele projektu:

• propagowanie czytelnictwa i zachęcanie dzieci do częstego sięgania po wartościowe dzieła literatury dziecięcej;
  • zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę dziecięcą;
  • przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów z wykorzystaniem różnych źródeł, w tym Internetu;
  • doskonalenie umiejętności językowych i ortograficznych;
  • rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, literackich;
  • wzbogacenie słownictwa, wiedzy ogólnej;
  • wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu;
  • wyrabianie nawyku korzystania z bogactwa literatury dziecięcej, rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć;
  • rozwijanie twórczości literackiej i plastycznej;
  • kształtowanie zmiany postaw i nastawień do czytania, wyrobienie nawyku częstego sięgania po książkę;
  • kształcenie umiejętności argumentowania, integracja wewnątrzszkolna;
  • rozwijanie współpracy z rodzicami.

Bibliotekarka przedstawiła dzieciom książkę autorstwa Herve Tulleta. Okazało się, że książka może służyć nie tylko do czytania. Trzeba przy niej klaskać, dmuchać w nią i przekręcać. W efekcie daje ona mnóstwo zabawy.   „Naciśnij mnie” pomaga w nauce i pobudza wyobraźnię za pomocą prostych, kolorowych kropek.

Dzięki odpowiednio przyswajalnej treści dzieci ćwiczą motorykę, spostrzegawczość i logiczne myślenie. To książka rozwijająca różne umiejętności, a przy tym zapewniająca wiele radości. Uczniom kl Ia i IIa bardzo podobała się ta interaktywna publikacja. Morał z tego płynie: „Z książką ciekawie i mile, czas szybko Ci upłynie”.

Agnieszka Rupińska