„Światowy Dzień Zespołu Downa”

21 Marca obchodziliśmy „Światowy Dzień Zespołu Downa”

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Świetliczanie tego dnia chcieli pokazać że wspierają osoby z tą chorobą. Wszyscy założyliśmy kolorowe skarpetki, aby uczcić ten dzień. Dzieci wysłuchały bajki „Ciasteczek” A.Chmielewskiej. Rozmawialiśmy o tym że każdy z nas jest inny, ale nie oznacza to, że gorszy. Dzieci zgodnie przyznały że każdemu należy się szacunek, a choroba może dotknąć każdego z nas, nikt przecież nie chce czuć się odrzucony, należy o tym pamiętać.
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.
Agnieszka Rupińska