Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Image00003

Maj to czas kwitnących bzów, jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. To też czas, w którym obchodzimy ważne święto narodowe – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W naszej szkole, jak co roku, przygotowaliśmy z tej okazji uroczystą akademię.

W dniu 8 maja wszyscy uczniowie  przypięli do ubrań biało-czerwone kotyliony bądź wstążki w barwach narodowych. O wyznaczonej godzinie zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej.

Na początku głos zabrała pani dyrektor Alina Jabłonowska, która powitała zgromadzonych i podzieliła się swoimi refleksjami na temat obchodzenia świąt patriotycznych.

Po wystąpieniu pani dyrektor uczniowie klasy VIc przedstawili inscenizację, mówiącą o randze Konstytucji 3 maja, o okolicznościach jej powstania, znaczeniu i skutkach. Potem zaprezentowali pantomimę, za pomocą której w symboliczny sposób ukazali I rozbiór Polski, jej upadek oraz dokonanie swoistego aktu niepodległości, jakim była Konstytucja. Na koniec mieliśmy okazję wysłuchać pięknej pieśni M. Grechuty pt. „Ojczyzna” w wykonaniu uczennicy klasy VIc.

Uroczystość uświetniły występy chóru szkolnego, który jak zawsze wzruszył nas odśpiewaniem pieśni patriotycznych.

Podziw wzbudzała przepiękna dekoracja, przedstawiająca bukiet biało-czerwonych maków. Była ona wspaniałym dopełnieniem inscenizacji.

Po występach pani dyrektor Alina Jabłonowska podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie akademii, a potem dokonała rozstrzygnięcia Międzyszkolnego Konkursu Kaligraficzno-Literackiego.

Kiedy wręczono nagrody laureatom, nastąpiło zakończenie uroczystości.

Akademię przygotowała pani Renata Deptuła, opiekę nad chórem sprawowała pani Marzena Daniszewska, dekoracja była dziełem pani Beaty Grzywacz.

Renata Deptuła