Klasa Id w Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Image00004

Dnia 11 grudnia uczniowie klasy Id wzięli udział w warsztatach etnograficznych pt. „Boże Narodzenie na Kurpiach”, zorganizowanych przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak dawniej obchodzono święta na Kurpiach, słuchały dźwięków ligawy, podziwiały pięknie przystrojoną choinkę. W części praktycznej  własnoręcznie wykonały świąteczne ozdoby z opłatków tzw. „Światy”, które dawniej symbolizowały Pana Jezusa. Wieszano je po to, żeby w domu nigdy nie zabrakło chleba.

Aby połączyć tradycję z nowoczesnością, po wykonaniu dawnych ozdób choinkowych, dzieci tworzyły kartki świąteczne.

To były bardzo ciekawe warsztaty. Wzbogaciły one wiedzę dzieci o regionie, w którym mieszkają.

Autor: Ewa Cieślak