Zbliża się koniec roku – czas rozliczeń. W związku z tym uczniowie, biorący udział w zajęciach plastycznych, prowadzonych przez panią Bogumiłę Beczak, dokonali podsumowania swojej pracy twórczej.
Zobaczcie sami, jakich technik używali i jak piękne dzieła dzięki temu powstały.
- ORIGAMI- sztuka składania papieru, która pochodzi z Chin, ale rozwinęła się w Japonii. Nazwa składa się z dwóch japońskich słów: ORI, czyli zginać, i GAMI– papier. Zgodnie z regułami orgiami punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć ani kleić i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne formy.
- MASA SOLNA I GIPS – tradycja wykonywania figurek w obu technikach wywodzi się z czasów starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji. Masę solną przygotowywuje się z mąki, soli oraz wody, ale dodaje się także olej i mąkę ziemniaczaną. Gips to uwolniony siarczan wapnia, uzyskiwany ze skał gipsowych. Gips wypalony, zmielony i zmieszany z wodą tworzy białą, plastyczną masę, szybko twardniejącą, używaną do odlewania drobnych wyrobów artystycznych. Obie techniki to ciekawe i proste sposoby na wykonanie nietuzinkowych ozdób.
- DECOUPAGE- to technika polegająca na ozdabianiu przedmiotów z drewna, szkła, metalu, tektury czy tkaniny poprzez naklejanie na nie wyciętych lub wyrywanych kolorowych obrazków z papierkowych serwetek. Decoupage wymaga czasu, gdyż wykonując kolejne czynności, nie można się spieszyć.
- PATCHWORKOWE zwierzaki – przytulanki uszyte ze skrawków materiałów. Patchwork to sztuka zainicjowana przez kobiety towarzyszące pierwszym amerykańskim osadnikom. Ta technika ubogich, wykorzystujących najmniejsze nawet ścinki, jest dzisiaj słynna na całym świecie, ponieważ wykorzystuje się ją również do wyrobu kolorowych zabawek, a także sztucznych roślin i kwiatów.
- PRZESTRZENNE WYCINANKI AŻUROWE – podczas ich tworzenia obowiązuje następująca zasada: przejrzyste formy i żadnych przecięć! Przynamniej jeden fragment złożonego arkuszu papieru musi pozostać połączony ze złożoną krawędzią.
- PASTELE SUCHE to kredki, które się rozciera, dlatego wykonywane nimi rysunki sprawiają wrażenie „lekkich”. Nakładanie kolorów na siebie jest możliwe jedynie w ograniczonym zakresie. Dzięki rozcieraniu palcami lub pędzelkiem barwne powierzchnie łączy się, umożliwiając miękkie przejścia z jednego koloru w drugi. Za pomocą energicznego nacisku można wyraźniej zaznaczyć poszczególne fragmenty.
- STAŁE WYSTAWY I OKOLICZNOŚCIOWE DEKORACJE. Uczestnicy koła zaprezentowali swoje dzieła w postaci stałej ekspozycji na parterze w „małym” budynku. Można zobaczyć tam pracę wykonane w technikach: iris folding, haft matematyczny, wycinanki ażurowe oraz witraże na folii. Młodzi artyści brali także czynny udział w tworzeniu dekoracji okolicznościowych – Gali Wielkanocnej oraz gazetce tematycznej „Ważne daty”.
Bogumiła Beczak