DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU –
RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE
Dzień 24 marca uczniowie klas IV-VI spędzili inaczej niż zwykle. Nie było lekcji, kartkówek, sprawdzianów a zamiast tego film, prelekcja oraz konkursy w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu połączonego z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny.
Wszystkich zebranych na sali gimnastycznej powitała pani dyrektor Alina Jabłonowska. Przedstawiła cel spotkania i zaakcentowała jak wiele niebezpieczeństw czyha na każdego w Internecie podkreślając, że ofiarą cyberprzemocy może być każdy z nas.
Następnie w miły nastrój wprowadziły nas uczennice klas VI b i VI e prezentując układ taneczny przygotowany przez panią Ewę Bałdygę. Dziewczyny z lekkością wiosennego motyla tańczyły do piosenki „By your side”.
Zaskoczenie na twarzach uczniów wywołało nagranie przygotowane specjalnie dla naszej szkoły przez pracowników warszawskiej siedziby Facebooka dla Europy Centralnej i Wschodniej. Przypomnieli uczniom o tym, że z portalu zgodnie z prawem mogą korzystać osoby, które mają ukończone 13 lat. Ponadto zachęcali do czytania informacji na temat bezpieczeństwa w Internecie i poprosili o posługiwanie się Facebookiem w sposób rozsądny i odpowiedzialny.
Pani psycholog Hanna Sagała zwróciła się z apelem do uczniów, aby troszczyli się o siebie i innych, zwracali z problemami do dorosłych, nie byli obojętni na kłopoty swoich koleżanek i kolegów, a także rozmawiali z rodzicami o wszystkim, a w szczególności wtedy, gdy mają jakieś trudności.
Następnie zaproszony gość młodszy aspirant Krzysztof Kolator z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce rozmawiał z uczniami na temat odpowiedniego zachowania się w kontaktach z osobami poznanymi „w sieci”, o prywatności, szanowaniu swojego wizerunku, a także poruszył temat niebezpiecznych gier typu „challange” (wyzwanie), jaką jest gra „Niebieski wieloryb”. Uczulił młodzież, aby zwracała uwagę na treści oglądane w Internecie, wrzucanie do sieci zdjęć bez zgody osób sfotografowanych oraz na to, aby pamiętali, że obrażanie kogoś na forach, nękanie zaliczają się do cyberprzemocy i są karalne. Zaznaczył również, że zagrożenia nie dotyczą anonimowych osób lecz mogą dotknąć każdego z nas.
Przed rozpoczęciem prezentacji ponownie w wiosenny nastrój wprowadziły nas uczennice z klasy VI . Zaśpiewały piosenkę Skaldów pt. „Wszystko kwitnie wkoło”. Podobnie jak występ taneczny tak i ten został nagrodzony głośnymi oklaskami.
Najwięcej emocji dostarczyli nam sami uczniowie. Każda klasa miała za zadanie przygotowanie wylosowanego projektu. Czwartoklasiści na plakatach i ulotkach przypomnieli zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz o tym jak powinien zachować się świadek i ofiara cyberprzemocy. Piątoklasiści swój talent aktorski pokazali w scenkach dramowych przygotowanych na podstawie niedokończonych historii. Ponadto opowiadali jakie uczucia towarzyszą ofiarom cyberprzemocy oraz udzielili informacji, jak oni postąpiliby w podobnej sytuacji, a także jakie konsekwencje może ponieść agresor. Opisywali także pozytywne strony Internetu, jakie możliwości daje, co możemy dzięki niemu robić. Natomiast szóstoklasiści zaskoczyli nas wyjątkową kreatywnością. Sami wymyślili, zaprojektowali i przygotowali gry dydaktyczne poświęcone bezpieczeństwu w sieci.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej https://www.youtube.com/watch?v=s1JMaBfMZr8
Ps. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji!
Organizatorki
Hanna Sagała
Magdalena Wasyk
Aldona Bacławska