Dzień Profilaktyki

Fantastyczna atmosfera, przyjacielskie relacje oraz ogrom dobrej energii!!! Tak można podsumować Dzień  Profilaktyki pod hasłem ,,Nie zmarnuj swojego życia- Z PROFILAKTYKĄ NA TY”, który odbył się 18 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej  nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Ostrołęce.

Zaproszonych gości i uczestników przywitała wspaniałym wykonaniem Gabriela Zapust, która zaśpiewała utwór Pauliny Przybysz ,,Nie bój się chcieć”. Następnie w świat teatru przenieśli nas uczniowie klasy Va, którzy pod opieką pani Marzeny Modzelewskiej zaprezentowali wyjątkowy spektakl pt. ,,Asy z klasy”. Inscenizacja opowiadała o problemach współczesnej młodzieży i spotkała się z dużym uznaniem i została nagrodzona licznymi brawami.

Następnie Pan Krzysztof Kolator z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce w niezwykle interesujący sposób przeprowadzili pogadankę z zakresu bezpieczeństwa.

W ramach rozwijania pasji swoje propozycje przedstawili:

• Uczniowski Klub Sportowy ATLETA,
  • Ostrołęcki Klub Karate Kyokushin
  • Klub Sportowy Bee Hero.

Uczniowie wysłuchali prelekcji prowadzonej przez panią Lenę Płaszczyńską terapeutę uzależnień, na której dowiedzieli się o rodzajach uzależnień. Kluczowym tematem rozmowy były problemy z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków a także od telefonu.

Kolejne punktem programu przeplatała integracyjna „Belgijka”, wokalne występy Gabrysi oraz zumba prowadzona przez trenerkę fitness panią Paulę Skibę, która pobudziła wszystkich do aktywności fizycznej. Swoje umiejętności tańca z buławą zaprezentowała Sandra Bralska uczennica klasy VIIId. W przerwach między występami uczniowie mogli skorzystać z porad dietetyka, kosmetologa, a także poczęstować się zdrowymi przekąskami. Dominowały różnego rodzaju owoce, zdrowe kanapki, jogurty pitne oraz woda.

Po chwilach zabawy przyszedł czas na wysłuchanie p. Beaty Samorajskiej koordynatora Szkoły Promocji Zdrowia działającej przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. Pani Beata opowiedziała i pokazała uczniom negatywne skutki wszelkich używek i ich wpływ na nasze zdrowie. Na koniec swoich zajęć przeprowadziła test wiedzy dla uczniów i nagrodziła tych, którzy zapamiętali najwięcej.

Następnie swoją obecnością umilił nam czas gość specjalny, a mianowicie chrześcijański zespół hip-hopowy RYMcerze, który prowadzi projekt profilaktyczny „Nie zmarnuj swojego życia” objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sprawiedliwości. Spotkanie RYMcerzy z młodzieżą rozpoczęło się od opowieści o historii własnych zmagań z uzależnieniami Bęsia i DJ Jonasa. Mini wykłady były przeplatane rewelacyjnymi utworami artystów, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. Na zakończenie ochotnicy wzięli udział w konkursie freestyle, promując hasło ,,Nie zmarnuj swojego życia!”. Po występie RYMcerze chętnie rozdawali autografy i pozowali do wspólnych zdjęć.

Na koniec wszyscy wspólne jeszcze raz zatańczyliśmy Belgijkę. Niesamowita atmosfera całego spotkania sprawiła, że nikt nie chciał wracać jeszcze do domu. Dzień profilaktyki był wspaniałą okazją do integracji, zabawy oraz promocji życia bez uzależnień. Pokazał uczniom jak można aktywnie spędzić czas, bez potrzeby sięgania po używki.

Organizatorzy spotkania Pani Magdalena Wasyk, Marzena Zapust- Kobel, Jolanta Parzychowska,  Emilia Chimkowska, składają serdecznie podziękowania za wszelkie wsparcie, życzliwość oraz zaangażowanie w organizację naszej akcji: Miastu Ostrołęka, Panu Mariuszowi Łubie przewodniczącemu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce, policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, Pani Annie Mynyk- przewodniczącej Rady Osiedla Stare Miasto, Panu Bartoszowi Śniecińskiemu przewodniczącemu Rady Osiedla Starosty Kosa, Pani Lenie Płaszczyńskiej- terapeucie uzależnień, Pani Beacie Samorajskiej- koordynatorce Szkoly Promocji Zdrowia, dietetyczce Pani Agnieszce Orłowskiej, Pani Justynie Ustaszewskiej- kosmetolog, Panu Arturowi Chojnickiemu- właścicielowi hurtowni owoców i warzyw, Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Ostrołęce, Zakładom Przetwórstwa Mięsnego JBB Bałdyga w Łysych, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, Cukierni J. Romanowski SP.K., Elektrowni Energa Ostrołęka, Ewelinie Świder,  Annie Sucheckiej, Marzenie Modzalewskiej  i klasie Va, Joannie Olszewskiej, Marcie Wilk, Ewie Bałdydze, Tomaszowi Kwiatkowskiemu, Krzysztofowi Olszewskiemu, Dyrekcji Szkoły oraz gościom, którzy zechcieli zaszczycić swoją obecnością naszą imprezę. Szczególne słowa podziękowania kierujemy również do uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 10 i ich opiekunów, którzy byli głównymi bohaterami tego niezwykłego wydarzenia.

Dziękujemy:)

DO ZOBACZENIA ZA ROK