II Miejski Konkurs Papieski

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych.”

Jan Paweł II 1987r.

JPII

Miejski Konkurs Papieski 2014/2015 – „Święty Jan Paweł II w prozie i poezji”

Dnia 3 listopada 2014r. w budynku naszej szkoły Przewodniczący Komisji Rady Miasta: Kultury Narodowej i Promocji Ryszard Żukowski oraz Prawa i Współpracy z Samorządami Mieszkańców Jerzy Grabowski pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki Pana Janusza Kotowskiego przeprowadzili II etap Miejskiego Konkursu Papieskiego „Święty Jan Paweł II w prozie i poezji”.

Do Konkursu przystąpili uczniowie z Ostrołęckich szkół – podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimna

zjalnych. Brało udział kilkuset uczniów.

Do II etapu zakwalifikowała się 28 uczniów, w tym:

– ze szkół podstawowych –14 uczniów

– z gimnazjów – 7 uczniów

– ze szkół ponadgimnazjalnych – 7 uczniów.

Uczniowie prezentowali bardzo wysoki poziom .

Komisja w składzie:

Przewodniczący Komisji: Pan Jerzy Grabowski jako Wiceprzewodniczący Rady Miasta

Członkowie: – Pani Alina Jabłonowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrołęce jako gospodarz Konkursu

Urszula Długołęcka – polonistka

Bożena Struniawska  – teolog

Joanna Piersa – Wilkowska – teolog  wyłonili 14 laureatów Konkursu

Laureaci Konkursu w kategorii – Szkoły podstawowe

I miejsce – Karol Kośnik uczeń kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Ostrołęce oraz Dominik Opęchowski ucz. kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Ostrołęce

II miejsce – Jakub Lipka ucz. kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Ostrołęce oraz Kamil Łuba ucz. kl. V ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Ostrołęce

III miejsce – Maria Dawidczyk ucz. kl. IV ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Św. Jana Pawła II w Ostrołęce oraz  Oliwia Chojnacka ucz. kl. II ze Szkoły Podstawowej nr  2 im. Stanisława Staszica w Ostrołęce

Laureaci Konkursu w kategorii – Gimnazja

I miejsce – Olga Przychodzeń ucz. kl. III Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce oraz Aleksandra Kołodziejczyk ucz. kl. III z Gimnazjum Klasycznego im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce

II miejsce – Gabriela Lewandowska  ucz. kl. II z Gimnazjum nr 5 im. Unii Europejskiej w Ostrołęce

III miejsce – Katarzyna Prusaczyk ucz. kl. III z Gimnazjum  nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce

Laureaci Konkursu w kategorii – Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – Karolina Pyskło ucz. kl. II z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce

II miejsce – Klaudia Tomczak ucz. kl. I Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce

III miejsce – Iwona Żywica  ucz. kl. I  z I Liceum Ogólnokształcącego im. gen.  Józefa Bema w Ostrołęce oraz  Katarzyna Ulewicz ucz. kl. III z II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Toni Halika w Ostrołęce

Wręczenie nagród laureatom Konkursu dokonał Pan Prezydent Miasta Ostrołęki Janusz Kotowski  i  Wiceprzewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Jerzy Grabowski na uroczystej sesji Rady Miasta Ostrołęki w dniu 11 listopada 2014 r. w budynku OCK.

Nagrody dla Laureatów ufundował Prezydent Miasta Ostrołęki Pan Janusz Kotowski.

Wszyscy uczniowie biorący udział w Konkursie otrzymali wyróżnienia – piękne albumy o tematyce religijnej (w większości o świętym Janie Pawle II) ufundowane przez Radnych Klubu „Prawa i Sprawiedliwości”. Spotkanie odbyło się w budynku Urzędu Miasta Ostrołęki w dniu 13 listopada 2014 r. Zgromadzili się wszyscy uczestniczy naszego Konkursu wraz ze swoimi opiekunami przy ciastku i kawie/herbacie. Wszyscy laureaci po raz kolejny zaprezentowali swoje utwory wobec zgromadzonej publiczności. Otrzymali gromkie brawa.

Cieszymy się, ze wśród laureatów znalazł się nasz uczeń Dominik Opęchowski z klasy VI E zaprezentował utwór pt. „On nas nauczył”.

Dziękuję Radzie Miasta i Prezydentowi Miasta za podjętą inicjatywę.

Dyrekcjom szkół, które wzięły udział w KONKURSIE.

Nauczycielom , którzy przygotowali uczniów do konkursu.

Szczególne podziękowanie kieruję w stronę Pana Wiceprezydenta Grzegorza Płochy za okazaną pomoc przy organizacji Konkursu wraz ze współpracownikami oraz członkom komisji za społeczną pracę.

W sposób szczególny dziękuję Pani Alinie Jabłonowskiej – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Ostrołęce za przygotowane dekoracje związane z Konkursem, udostępnienie sal lekcyjnych i życzliwą atmosferę.

Zapraszam do udziału w 3 edycji Miejskiego Konkursu Papieskiego, który rozpocznie się z początkiem nowego roku szkolnego 2015/2016, a finał odbędzie się z okazji Dnia Papieskiego w październiku 2015r.

Autor: Ryszard Żukowski – Przewodniczący Komisji Kultury Narodowej i Promocji Rady Miasta Ostrołęki – pedagog szkolny.