Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

Image00013

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to kampania społeczna rozpoczęta w 2014 roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie i Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. W tym kontekście zakresowym odbywają się spotkania w szkołach na terenie województwa mazowieckiego.

W piątek 14 września br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrołęce w ramach kampanii zorganizowane zostały zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie klas V-VII. Spotkanie z bezpieczeństwem rozpoczęło się od powitania przybyłych gości oraz gospodarzy. W inauguracji akcji udział wzięli członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, radni województwa mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak, dyrektor delegatury UMWM w Ostrołęce Mariusz Popielarz oraz dyrektor WORD w Ostrołęce Dariusz Mierzejewski.

Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy i wzięli udział w trzech panelach tematycznych. Pierwszy odbywał się na boisku szkolnym. Instruktorzy omówili zasady bezpiecznego poruszania się na ulicy, uświadamiali również jak ważna dla bezpieczeństwa jest odpowiednia widoczność pieszych i rowerzystów na drodze. Uczniowie mogli też spróbować swych sił na specjalnie ustawionym sprawnościowym torze rowerowym.

Kolejna grupa w tym samym czasie uczestniczyła w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Przybliżono zasady bezpiecznego przeprowadzenia akcji ratowniczej, a oprócz wiedzy teoretycznej uczniowie mogli nabyć doświadczenia praktycznego. Do dyspozycji były fantomy, na których mogli trenować prawidłowość wykonania zabiegu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Trzecim elementem była projekcja filmu dotyczącego konsekwencji spożywania m.in. alkoholu przez osoby niepełnoletnie. Panel prowadzony był przez przedstawiciela Policji, który przybliżył uczniom wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w kilku blokach tematycznych, tj. droga, obcy, pies, fajerwerki, narkotyki.

Wszyscy uczniowie otrzymali rodzinne zestawy odblaskowe, mogli również spróbować swych umiejętności w mobilnym symulatorze jazdy motocyklem, który ustawiony był przed budynkiem szkoły.  Dodatkowo został zorganizowany konkurs o zasadach ruchu drogowego, w którym nagrodą główną był rower ufundowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Żaneta Jankowska-Owczarska