Odłóż Smartfon i Żyj!

Wrz 2, 2020 by

Dnia 1 września 2020 roku, w dniu rozpoczęciu roku szkolnego, samorząd miasta zainicjował akcję pod hasłem „Odłóż smartfon i żyj”. Nasza szkoła z entuzjazmem i zaangażowaniem przystąpiła do programu. Hasło znalazło się na około 140 przejściach dla pieszych w Ostrołęce. Ma ostrzegać wszystkich, którzy wchodzą na jezdnię ze wzrokiem wbitym w ekran swojego telefonu.

Do inicjatywy przystąpiły również społeczności innych ostrołęckich szkół. Akcja polegała na wymalowaniu dużych napisów tuż przed przejściami dla pieszych.

„Odłóż smartfon i żyj!” – takie hasło zmusza do refleksji i zastanowienia się nad własnym bezpieczeństwem. Dziś, gdy wielu z nas żyje w wirtualnym świecie, smartfony potrafią wciągnąć nas w swój świat bez reszty. Czasami, śledząc media społecznościowe, przeglądając strony czy komunikując się z bliskimi zapominamy o otaczającym nas świeci, w także o zagrożeniach jakie niesie.

Inicjatywa jest odpowiedzią na interpelację radnego Mariusza Łuby, który podpatrzył akcję w urzędzie warszawskim. Stwierdził, że warto przenieść ją na ostrołęcki grunt, bo pokazuje dzieciom i dorosłym, że korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię jest bardzo złym połączeniem.

– Kierowca nie ma szans wyhamować w ostatniej chwili, gdy pieszy wtargnie na pasy, a pieszy nie ma szans w starciu z pojazdem. Niestety, młodzi ludzie często są uzależnieni od smartfonów. Pewne czynności wykonują odruchowo i nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i konsekwencji. Mam nadzieję, że ostrołęczanie wezmą sobie do serca nasze hasło, a to z kolei przełoży się na ich bezpieczeństwo – przyznaje radny Mariusz Łuba.

Pomysł zyskał aprobatę prezydenta Łukasza Kulika, który razem z wiceprezydent Anna Gocłowską, radnymi, młodzieżą i nauczycielami, wyruszył w teren, aby przed przejściami dla pieszych wymalować hasła, które być może uratują komuś życie.

W akcję włączyli się także funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Komendant Miejski Policji w Ostrołęce podinsp. Krzysztof Szymański, wspólnie z młodzieżą oznaczył przejścia dla pieszych w rejonie ostrołęckiej komendy policji.

– Apelujemy do dzieci i młodzieży o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejść dla pieszych. Zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejścia dla pieszych pamiętajmy o tym, aby dokładnie się rozejrzeć, czy takie przejście będzie bezpieczne, odchylmy kaptur, lub parasolkę, która w dużym stopniu ograniczają nam widoczność – ostrzega podkom. Tomasz Żerański z KMP Ostrołęka.

Koordynatorami akcji są Dariusz Bastek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrołęce, który zaprojektował napis i przygotował szablony, które zostały wykorzystane do malowania hasła, a także Wydział Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki z wiceprezydent Anną Gocłowską na czele. 

Zobacz zdjęcia z akcji znakowania przejść na stronie Urzędu Miasta w Ostrołęce oraz Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

 

Artykuł zaczerpnięty ze strony: https://www.moja-ostroleka.pl/

 

Related Posts

Tags

Share This