Rewalidacja

Mar 30, 2020 by

Rewalidacja a pomoc dziecka w pracach domowych.

 

Szanowni Rodzice,

wiemy, że korzyści z angażowania dzieci w proste czynności domowe są ogromne. Uczestniczenie w pracach domowych uczy nie tylko samego wykonywania ich, ale także zaradności, obowiązkowości, sumienności, szacunku do pracy i oczywiście doskonale wspomaga naukę z pozostałych dziedzin.

Zajęciem, które lubi większość dzieci, jest towarzyszenie i „pomoc” rodzicom w kuchni podczas wykonywania przez nich różnych czynności. Zbliżają się Święta Wielkanocne, więc zachęcam Was, drodzy Rodzice, do zaangażowania Waszych pociech na miarę ich możliwości. Dzieci uwielbiają przesypywać, mieszać (najczęściej przy pomocy rąk, a nie łyżki), przelewać, ugniatać… Należy zatem wykorzystać to upodobanie i wpleść je w proces rewalidacji.

Przy okazji pracy w gospodarstwie domowym dziecko może ćwiczyć różne umiejętności: liczenia, logicznego myślenia, zapamiętywania nazw, określania barw, przyporządkowywania przedmiotów pod względem wielkości, koloru. Uczenie się tego wszystkiego podczas wykonywanych prac z pewnością jest przyjemniejsze niż nauka wyłącznie z pomocą książek.

Pomagając w myciu podłóg czy okien dziecko ćwiczy współpracę obu półkul mózgowych, a ich synchronizacja ma ogromny wpływ na przyswajanie wiedzy, umiejętność czytania, pisania, myślenia. Wycieranie kurzu, rozwieszanie prania, wyjmowanie naczyń ze zmywarki, przesypywanie kaszy do pojemnika, wyrabianie ciasta, krojenie owoców i warzyw, mieszanie… To wszystko wpływa na prawidłowy rozwój psychoruchowy oraz motorykę małą i dużą.

Podsumowując – drodzy Państwo, nie wyręczamy a usprawniamy!

 

 

Źródła:

 

https://kobieta.interia.pl/dziecko/news-dlaczego-warto-wlaczac-dziecko-w-dorosle-prace-domowe,nId,2519785

 

http://sp30bialystok.pl/index.php/nauka-zdalna/rewalidacja

 

http://juzwiem.edu.pl/strefa_rodzica/article_view/id/9

 

 

 

Related Posts

Share This