31 maja Światowym Dniem bez Papierosa. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce, jak co roku, inicjuje akcję profilaktyczną mającą na celu zwrócenie uwagi na problem oraz zachęca do rzucenia palenia tytoniu.
Raz do roku obchodzony Dzień bez Papierosa jest doskonałą okazją, aby pokłonić się nad problemem nikotynowym. Zastanówmy się czy warto truć swój organizm, a także osób przebywających w naszym towarzystwie? Warto uświadomić sobie, jakie skutki niesie palenie papierosów. Choroby układu krążenia, większa śmiertelność. Osoby palące są bardziej narażone na cięższy przebieg Covid-19 czy raka. To tylko kilka przykładów. Tradycyjnie naszą akcję kierujemy głównie do uczniów ostrołęckich szkół licząc na refleksję, zwiększenie świadomości i minimalizowania zjawiska palenia tytoniu – podkreśla Mariusz Łuba, przewodniczący MKRPA w Ostrołęce.
Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.
Według danych WHO, co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne (ang. non-communicable diseases – NCD), których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego).
Rzuć palenie. Zadbaj o zdrowie swoje i bliskich.