Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, choroby która obecnie staje się jedną z najbardziej powszechnych.

Przy okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Depresją – chcemy zwrócić naszą uwagę, zwiększyć swoją czujność, przypomnieć sobie oraz innym, że ten problem może dotyczyć również Mnie, Ciebie lub kogoś bliskiego z rodziny lub znajomych. Ten problem może dotyczyć Ciebie – Drogi Uczniu, Ciebie – Nauczycielu, a może tez Ciebie – Rodzicu. Depresja – może dotknąć każdego! Nie liczy się wiek, wyniki w nauce, popularność czy rodzaj wykonywanej pracy zawodowej. Nie liczy się również status społeczny czy liczba znajomych na FB. Pamiętajmy o sobie, bądźmy uważni i czujni. Bardzo cienka jest granica pomiędzy zwykłym złym samopoczuciem, nastrojem czy smutkiem, który od czasu do czasu nam towarzyszy, a złym nastrojem, niepokojem czy smutkiem, brakiem chęci i motywacji do działania, który trwa dłużej niż dwa tygodnie. Jeżeli nie czujemy radości z życia, a otaczający nas ludzie nie mogą zrozumieć naszego smutku czy nastroju – to moment, aby skorzystać z pomocy specjalistów.

Nie czekaj! Reaguj!

Czym może objawiać się depresja?
Oto kilka objawów:
1.Czujesz smutek lub przygnębienie przez większą część dnia.
2.Nic Cię nie cieszy.
3.Czujesz zmęczenie.
4.Apetyt się zmienił – nic nie smakuje, nie masz apetytu lub odwrotnie.
5.Źle sypiasz.
6.Czujesz rozdrażnienie, wszystko Cię denerwuje.
7.Nie możesz się skupić.
8.Czujesz się gorszy od innych.
9.Odczuwasz niepokój i napięcie.
10.Nie akceptujesz siebie.
11.Czujesz spadek energii.
12.Masz zaburzenia koncentracji.
13.Wszystko straciło sens, nie widzisz wyjścia z sytuacji.
14. Miewasz czarne myśli… myślisz o śmierci.


To wszystko mogą być objawy choroby depresyjnej. Jej przyczyna może być zaburzenie chemii w mózgu, procesy biochemiczne, czynniki genetyczne, wpływ środowiska zewnętrznego, w tym sytuacja rodzinna lub stres wywołany np. sytuacją szkolna lub rodzinną dziecka.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest to 2 najpoważniejsza choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn śmierci. Dlatego pamiętajmy – pomagajmy sobie i innym. Pozwólmy sobie na pomoc. Pomagajmy innym, nie bądźmy obojętni. Nie bójmy się terapii. Skontaktujmy się z psychologiem, terapeutą, specjalistą, czy skorzystajmy z wizyty u lekarza psychiatry.

Znajdziesz również pomoc na www.forumprzeciwdepresji.pl

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116111

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka -800121212

Pamiętajmy! Pomagajmy!

Polecane strony www dot. depresji :

https://wyleczdepresje.pl/– projekt zrealizowany ze środków finansowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach programu pn. Program Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020.


http://depresja.org/

https://forumprzeciwdepresji.pl/

https://forumprzeciwdepresji.pl/3095/nastoletnia-depresja-zycie-w-trybie-online-offline-nie-pozwol-dziecku-wylogowac-sie-z-zycia-2

https://www.gov.pl/web/rpp/zdrowie-psychiczne-na-polskich-uczelniach—raport-rzecznika-praw-pacjenta

https://hh24.pl/objawy-depresji-dzieci/?fbclid=IwAR0xcGwRJ3Im7j_Xvv5J7PCep99_PHBGNo7WMiPkjaexDIH7InJUp9PcnLc