Wsparcie dla naszej szkoły w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Informujemy, że nasza szkoła w kwietniu 2024 roku otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15000 zł – w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”- Priorytet 3.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostaną przeznaczone na zakup książek (nowości wydawniczych), realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.

Wszystkie podejmowane działania mają wpłynąć na: – wzrost zainteresowania uczniów zbiorami biblioteki; – wzrost czytelników i czytelnictwa w szkole; – zwiększenie roli biblioteki w życiu szkoły; – uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki oraz wzmocnienie jej potencjału przez zwiększenie atrakcyjności oferty, zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach.

Cele edukacyjne programu: – rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów, twórczej inicjatywy poprzez projekty edukacyjne; – motywowanie uczniów do poszukiwania informacji na dany temat, wyrabianie umiejętności dokonywania selekcji ważnych dla niego informacji i korzystania z nich; – podejmowanie działań zachęcających do czytania lektur i innych książek o różnorodnej tematyce; – kształcenie potrzeby kontaktu z książką od najmłodszych lat; – kształcenie postaw twórczych i rozwijanie wyobraźni dziecięcej; – wyrabianie szacunku dla języka polskiego i dziedzictwa kulturowego.

Działania promujące czytelnictwo w ramach NPRCz rozpoczęliśmy w kwietniu 2024 r. Będą one kontynuowane w roku szkolnym 2024/2025. Najważniejsze wydarzenia czytelnicze będą opisywane i umieszczane na stronie internetowej szkoły.

Teresa Trypuć