Wyjątkowe spotkanie

24 października  klasę IIa odwiedziły pracownice ostrołęckiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Kolorowa Szkoła”, panie:  Beata  Odzijewicz oraz Sylwia Szczubełek.  Październik w tej placówce jest miesiącem AAC (Augmentative and Alternative Communication). Termin ten oznacza alternatywne i wspomagające metody komunikacji. Użytkownikami wspomagających sposobów porozumiewania się są dzieci, młodzież i dorośli, którzy słyszą, ale nie mogą nauczyć się mowy, nie mogą jej używać przez całe życie lub tylko w pewnym okresie. Zamiast wypowiadanych słów i zdań używają znaków graficznych (piktogramów, obrazków, symboli), znaków manualnych (gestów) lub znaków przestrzenno-dotykowych (np. przedmiotów). Dzięki temu mogą dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia – pokonywać bariery w porozumiewaniu się i stawać się niezależnymi.

Dzieci z klasy IIa  poznały wiele sposobów komunikowania się uczniów „Kolorowej Szkoły” ze światem. Dowiedziały się, jak pożytecznie można wykorzystać tablet.  Przekonały się, że poruszanie się wózkiem inwalidzkim nie jest łatwe. Spotkanie dostarczyło dzieciom wielu wrażeń oraz nauczyło je  wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

DSC_0922 DSC_0923 DSC_0924 DSC_0928 DSC_0930 DSC_0931 DSC_0932 DSC_0933 DSC_0934 DSC_0937