Wszystko zaczęło się od opowieści – pan Jacek Szmydt – nasz historyk pierwszy usłyszał o Malawi i opowiedział o mieszkańcach tego afrykańskiego kraju w szkole. To on jest pomysłodawcą, inicjatorem i dobrym duchem akcji charytatywnej na rzecz plemienia Tonga. Szybko powstał zespół koordynatorów, do którego należą panie: Alina Białczak, Ewa Rostkowska, Beata Popiołek, Agnieszka Zalewska i Justyna Chrzaniuk. Dzięki nim został uruchomiony łańcuch ludzi dobrej woli, ludzi chcących pomóc biednym, afrykańskim dzieciom.
Na początku akcji odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli „jedynki” z panią dr Agatą Polańską – Jaksiną oraz jej mężem. Goście opowiedzieli o swoich podróżach do Malawi, o ubóstwie i potrzebach mieszkańców tego kraju. Cała społeczność szkolna, zgromadzona w sali gimnastycznej, słuchała z uwagą. Relacje gości wzbudziły zainteresowanie, ale stały się też wytycznymi do podjęcia kolejnych kroków. Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Tonga Haritage, do której ślemy paczki. Są one przekazywane do tzw. Open Hause – Domu Otwartego, prowadzonego przez panią Dorotę Piechowicz, następnie trafiają do dzieci z Malawi.
Tonga Haritage jest organizacją zarejestrowaną w Afryce. Ma tam swoich wolontariuszy, którzy rozwożą przesyłki z darami do odległych miejscowości. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 wysłała 200 kg potrzebnych artykułów. Najpotrzebniejsze okazały się: ubrania, przybory szkolne, plecaki, zabawki i słodycze. Dzięki nam dzieci z plemienia Tonga nie muszą już nosić książek szkolnych w torbach na śmieci. Niektóre pierwszy raz w życiu jadły czekoladę!
Jeżeli ktoś chce włączyć się do naszej akcji, może zwrócić się do osób (koordynatorów) wymienionych w tekście. Można pomóc również samemu, wysyłając paczkę na adres- Tonga Heritage (dokładny adres znajdziecie na FB).
Dzięki informacjom i zdjęciom płynącym z Afryki, wiemy że udało się pomóc wielu osobom, jednak dużo jeszcze możemy zrobić. Apelujemy o wsparcie, również finansowe, gdyż wysyłanie paczek do Malawi sporo kosztuje.
Akcja nie mogłaby się udać bez zaangażowania wielu ludzi. Podziękowania należą się uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz lokalnym mediom.
Malawi będzie o Was pamiętać.