Jak być dobrym przyjacielem

Dnia 7 listopada uczniowie klasy II a kolejny raz odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną. Z ciekawością wysłuchali tam bajki pt. „Szukając Marudka” autorstwa K. Jamamoto,, opowiedzianej z wykorzystaniem japońskiego teatrzyku kamishibai. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania i czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem (37×27 cm) oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę,  na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.  Jest to doskonałe narzędzie, ułatwiające naukę czytania i opowiadania.  Najmłodszym może pomagać w nauce alfabetu, czy składania sylab w wyrazy.  Plansze ze specjalnie przygotowanymi bajkami i ilustracjami dobierane są w zależności od wieku grupy, dla której wystawiane jest przedstawienie. W kolejnej części spotkania, uczniowie rozmawiali o tym,  jakie cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel. Następnie dzieci same wymyślały dalsze losy głównych bohaterów opowieści, zilustrowały je i zaprezentowały za pomocą teatrzyku. Było to bardzo pouczające spotkanie.  Wywołało  w uczestnikach wiele pozytywnych emocji.

DSC_0913 DSC_0914 DSC_0915