SOS w Jedyneczce

Image00001

W dniu 6 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza odbyła się debata pt. „Sportowy Okrągły Stół”.

Wspólne rozmowy uczniów z nauczycielami i dyrekcją to jedno z zadań programu WF z Klasą, do którego szkoła przystąpiła w tym roku. Frekwencja bardzo dopisała. Stołówka szkolna zgromadziła wielu uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem wypowiadali się na poruszone tematy.

Na początku debaty głos zabrały najmłodsze uczestniczki z klasy III. Opowiadały o pracach plastycznych wykonanych przez uczniów z nauczania początkowego. Temat konkursu plastycznego to: „Moja wymarzona lekcja wychowania fizycznego”. Dzieci pięknie zobrazowały swoje oczekiwania dotyczące sportowych lekcji.

Tematem dalszej dyskusji było: Co nowego z wychowania fizycznego? Padło wiele ciekawych propozycji lekcji. Uczniowie mówili o tym, co im się podoba na lekcjach wychowania fizycznego. Co chcieliby zmienić.

Image00024

Ciekawa rozmowa wywiązała się na temat dotyczący agresji słownej i fizycznej na lekcjach, szczególnie podczas sportowych gier zespołowych. Wszyscy byli zgodni, co do tego, że agresja pojawia się. Wspólnie szukaliśmy rozwiązań jak zapobiegać sytuacjom agresywnym i jak rozwiązywać konflikty na lekcji.

Ciekawe refleksje nasunęły się również po analizie ankiet wypełnianych przez uczniów. Ankiety przeprowadzone zostały anonimowo i uczniowie bardzo otwarcie wypowiadali swoje opinie na temat lekcji jak i nauczycieli. Bardzo cieszy fakt, że lekcja wychowania fizycznego, przez zdecydowaną większość uczniów, traktowana jest jak przyjemność a nie jak obowiązek szkolny. Na pytanie: „Czy gdyby lekcje z WF nie były obowiązkowe, też byś w nich uczestniczył?”, w ok. 80 % odpowiedź brzmiała TAK.

Debata jest początkiem zmian, które planujemy wprowadzać na lekcjach wychowania fizycznego. Wspólnie planujemy i rozmawiamy o tym, jak poprawić jakość lekcji, aby także uczniowie mniej sprawni fizycznie, z ochotą z nich korzystali.
Na zakończenie wspólnej dyskusji uczniowie w drodze losowania otrzymali koszulki z logo WF z Klasą.

Image00045

Podziękowania należą się nauczycielom wychowania fizycznego oraz innym nauczycielom z nauczania początkowego, informatyki, pedagogom i psychologom, ponieważ zorganizowanie debaty wspólnymi siłami dało nam okazję do spojrzenie na wychowanie fizyczne oczami ucznia.
Najważniejszymi uczestnikami byli tu uczniowie i dla nich należą się szczególne brawa.

Autor: mgr Iwona Ostrowska