Warsztaty dziennikarskie w OCK

Mar 7, 2020 by

5 marca uczniowie klas VIIIc i VIIId uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”, zorganizowanych przez Licem Klasyczne w Ostrołęce oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Program warsztatów obejmował cztery części praktyczne – język obrazu, światło i cień, świat dźwięku oraz słowo w druku. Uczniowie poznali: różnice pomiędzy komunikatem, opinią, perswazją i manipulacją; podstawowe terminy medialne; procentowy podział przekazu telewizyjnego; cechy rzetelnego przekazu informacji. Zyskali świadomość samodzielnej oceny treści przedstawianych przez media.

Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć, jak wygląda powstawanie programów telewizyjnych i radiowych. Wzięli udział w nagraniu prognozy pogody i magazynu sportowego, dzięki czemu poznali zastosowanie „green screena”. Nasi ósmoklasiści aktywnie uczestniczyli w zajęciach – Ala odegrała rolę pogodynki, Olek był przez chwilę modelem, na którym demonstrowano różne rodzaje oświetlenia, Gabrysia została zaangażowana do roli wizażystki. Niektórzy podczas przerw udzielali wywiadów.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić wóz transmisyjny. Próbowali obsługiwać kamery, rozmawiali z dziennikarzami.

Prowadzący warsztaty swoją wiedzę przekazywali w ciekawy sposób – przytaczali anegdoty, opowiadali o swoich doświadczeniach zawodowych, prezentowali różnego rodzaju nagrania. Z pewnością nikt się nie nudził.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji Liceum Klasycznego za zaproszenie.

Opiekę nad uczniami podczas warsztatów sprawowała pani Renata Deptuła.

IMG_20200305_090405 IMG_20200305_092729 IMG_20200305_102141